W tym dziale przedstawię wam alternatywę dla mojego kursu j. japońskiego. Jeśli materiałów na stronie jest dla ciebie za mało, zapoznaj się z poniższą listą.
Wszystkie opisane pozycje będą zawierały notę od wydawcy. Pojawią się także moje własne oceny.

Każdą z prezentowanych książek możesz kupić w mojej księgarni internetowej.

Legenda
Moja opinia: Tutaj znajdziesz moją subiektywną opinię. Maksymalna ilość punktów jaką przyznaję, to "5". Nie jest to jednak wyznacznik "jakości" książki. Każdy może mieć przecież inne odczucia.
Cena: od $ - pozycja najtańsza do $$$$$$$$ - pozycja najdroższa

 

 

Pismo japońskie

 

Hiragana na Wesoło
Autor: Aleksandra Watanuki

6

 

Pierwsza z cyklu zabawnych książeczek do nauki pisma japońskiego. Oprócz kolejnych znaków Hiragany, przykładów ich użycia w różnych słowach, zdaniach i zwrotach, Czytelnicy znajdą w niej szereg dowcipnych ilustracji młodego rysownika Jędrzeja Chojnackiego, dzięki którym nauka zmieni się w zabawę. W książeczkach z tej serii można też poćwiczyć pisanie na specjalnie przygotowanych stronach.

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

Katakana na wesoło
Autor: Aleksandra Watanuki

7

 

Kolejna cześć dowcipnego podręcznika do nauki pisma japońskiego! Oprócz znaków katakany, przykładów ich użycia w słowach i zdaniach znajdziecie w tej książeczce również rewelacyjne ilustracje Marcina Krakowskiego i Jedrzeja Chojnackiego! Poszukaj swojego imienia po japońsku w tabeli na końcu książki.

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

Kanji dla leniwych

-Kolejny z zabawnych podręczników do nauki japońskiej kaligrafii.
Uhahacie się po pachy Uśmiech
Nienawidzisz gramatyki i nie możesz pozwolić sobie na systematyczną naukę japońskiego?
Właściwie to chcesz się trochę rozerwać, ucząc się tych, pochodzących z Chin ideogramów, zwanych kanji?
Tak! Ta książka jest dla Ciebie.

 

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

 

 

Kanji które znasz

 

-

Chcesz wiedzieć jak zapisać w znakach kanji doskonale Ci już znane słowa, nazwy i marki japońskie?

Chcesz zaszpanować, ozdabiając nimi torebkę, plecaczek, rower, swoja wypasiona brykę, notesik, obróżkę dla pieska, jasiek, misiaczka, piórniczek*?
* niepotrzebne skreślić

Poza paraliżująco śmiesznymi rysunkami Marcina Krakowskiego znajdziesz tam również etymologie poszczególnych marek, słów i zwrotów oraz garściami sypane ciekawostki na temat takich marek jak Honda czy Mazda, możesz sie także dowiedzieć jaki kolor maja reklamy McDonald'sa w Kioto, co tak naprawdę Japończycy określają słowami sake czy kimono, a wreszcie ile szkół ikebany działa obecnie w Japonii.

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

 

Pismo japońskie tom 1
Autor: Katarzyna Starecka

PismoW książce znajdziesz materiał ćwiczeniowy przeznaczony głównie do zajęć prowadzonych w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednak ze względu na zamieszczone w nim objaśnienia dotyczące japońskiego systemu pisma, a także klucz do ćwiczeń, może różnież służyć jako podręcznik do samodzielnej nauki.

1 tom zawiera:
Wprowadzenie dotyczące japońskiego systemu pisma, w tym zarys historii pisma japońskiego. Zasady współczesnej pisowni, informacje na temat metod porządkowania znaków.
Sylabiariusze: hiragana i katakana.
625 znaków wraz z przykładowymi złożeniami i zdaniami (w transkrypcji, zapisie znakowym oraz tłumaczeniem na język polski).
Indeksy znaków (wg liczby kresek, pierwiastków, czytań).

Moja opinia: 5/5
Cena: $$$$

 

Hiragana. Kreska po kresce
Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

hiraganaHiragana kreska po kresce to zeszyt ćwiczeń do nauki podstawowego japońskiego sylabariusza. To właśnie od Hiragany zaczynają swoją edukację dzieci. Posługując się samą tylko Hiraganą można zapisać każde japońskie słowo czy nawet tekst, choć zapis taki jest dla Japończyków nienaturalny.
Przy nauce znaków japońskich bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na trzy aspekty: kształt i proporcje znaku, kolejność pisania elementów - kresek i kropek oraz kierunek pisania elementów. Zignorowanie któregokolwiek z tych aspektów skutkuje najczęściej błędnie zapamiętanym lub zniekształconym znakiem. W konsekwencji tego znaki są brzydkie i trudne do odczytania.
Zeszyt znaków Hiragana kreska po kresce został przygotowany tak, aby czytelnik ucząc się w kolejności alfabetycznej 46-ciu podstawowych znaków japońskich mógł jednocześnie ćwiczyć je pisząc w kratkach. Podstawą efektywnej nauki znaków jest właśnie trening pisania, w którym to prawidłową kolejność i kształt elementów poznaje i "zapamiętuje" ręka, a nie tylko nasz umysł. Bez treningu praktycznego po prostu nie można się obejść. Im więcej i częściej ćwiczy się pisanie znaków, tym szybciej można je na trwałe zapamiętać.

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

Katakana. Kreska po kresce
Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

katakanaKatakana kreska po kresce to zeszyt ćwiczeń do nauki drugiego z podstawowych sylabariuszy japońskich . Katakana używana jest współcześnie głównie do zapisu słów zapożyczonych do japońszczyzny, których jest bardzo dużo. Sylabariusza tego używa sie do zapisywania obcojęzycznych imion oraz nazwisk, a także transkrybowania słownictwa specjalistycznego z wielu dziedzin życia. Najważniejszym aspektem zastosowania katakany do zapisywania obcobrzmiących słów jest jak najwierniejsze oddanie ich wartości fonetycznej. Katakana dzięki specyficznym połączeniom i zestawieniom poszczególnych symboli i oddaniu znaków diakrytycznych oferuje nowe wartości sylab, których nie daje nam hiragana służąca do zapisu rdzennych słów japońskich.
Przy nauce znaków japońskich bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na trzy aspekty: kształt i proporcje znaku, kolejność pisania elementów - kresek i kropek oraz kierunek pisania elementów. Zignorowanie któregokolwiek z tych aspektów skutkuje najczęściej błędnie zapamiętanym lub zniekształconym znakiem. W konsekwencji tego znaki są brzydkie i trudne do odczytania.
Zeszyt znaków Katakana kreska po kresce został przygotowany tak, aby czytelnik ucząc się w kolejności alfabetycznej 46-ciu podstawowych znaków japońskich mógł jednocześnie ćwiczyć je pisząc w kratkach. Podstawą efektywnej nauki znaków jest właśnie trening pisania, w którym to prawidłową kolejność i kształt elementów poznaje i "zapamiętuje" ręka, a nie tylko nasz umysł. Bez treningu praktycznego po prostu nie można się obejść. Im więcej i częściej ćwiczy się pisanie znaków, tym szybciej można je na trwałe zapamiętać.

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

Pismo japońskie. Metody transkrypcji
Autor: Ewa Krassowsk-Mackiewicz

2

Jest to pierwsza polska pozycja opisująca systemy pisma japońskiego, używane współcześnie. Przedstawia znaki dwóch sylabariuszy (hiragany i katakany) oraz opisuje w zarysie znaki - ideogramy (kanji), dzieląc je na grupy pod względem genezy i budowy. Przedstawiono w niej zarówno znaki drukowane, jak i pisane odręcznie, z zaznaczeniem kolejności pisanych elementów w poszczególnych znakach. Materiał przedstawiono tak, aby mogli z niego korzystać zarówno uczący się języka japońskiego, jak i ci, którzy chcą tylko zapoznać się z głównymi problemami pisma japońskiego, poznać kształty liter znaków i nauczyć się transkrybować po japońsku. Jednocześnie objaśnienia czytania fonemów japońskich, ukierunkowane na odbiorcę posługującego się językiem polskim, pozwalają poznać właściwą wymowę słów japońskich.

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $

 

Kaligrafia japońska
Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

5

Dwujęzyczny album, w którym zawarto wystarczające kompendium wiedzy na temat japońskich znaków, ich roli we współczesnym systemie pisma japońskiego i znaczenia tradycyjnej kaligrafii w sztuce japońskiej. Dokładnie przedstawiono (w nim) przybory do kaligrafii, opisano i pokazano na zdjęciach podstawowe techniki pisania znaków i ich elementów. Część albumowa zawiera ponad 100 ilustracji samodzielnych znaków i złożeń kaligrafowanych pędzlem japońskiego mistrza. Przy każdej ilustracji rozrysowano kolejność pisania kresek i dołączono czytanie znaku oraz jego znaczenie: polskie i angielskie. Czytelnik po lekturze tego albumu będzie miał podstawowa wiedze na temat najpopularniejszych japońskich ideogramów i będzie potrafił rozwijać swoje umiejętności w dalszych próbach kaligraficznych.

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $$$$$

 

Kaligrafia Japońska
Autor: Juuko Suzuki

4

 

Kaligrafia japońska jest sztuką, która łączy piękno z duchową fascynacją. Dzięki tej książce poznasz historię i sposoby posługiwania się "czterema skarbami gabinetu", czyli pędzelkiem, tuszem, kamieniem do tuszu i papierem.

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $$

 

Podstawowe znaki Japońskie
Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

3"Podstawowe znaki japońskie" to słownik-podręcznik do nauki najbardziej potrzebnych ideogramów na podstawowym poziomie nauki języka japońskiego. Zawiera 180 najprostszych symboli z ich wyjaśnieniami, czytaniami i tłumaczeniami. Niewątpliwie wyjątkową wartością podręcznika są rysunki obrazujące kolejność pisania elementów znaku oraz przykładowe zdania, w których znalazły one zastosowanie.

Materiał zawarty w podręczniku w zupełności odpowiada wymogom dotyczącym znajomości ideogramów na międzynarodowym egzaminie z języka japońskiego Noryoku Shiken na poziomie podstawowym (czyli 4 kyu).

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $$$$

 

 

Kursy

 

Japoński. Kurs podstawowy

japonskikurspodstawowy

Japoński Kurs podstawowy przeznaczony jest dla osób początkujących oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się podstaw języka.
Kurs polecany jest szczególnie osobom zafascynowanym Krajem Kwitnącej Wiśni, jego kulturą, tradycją, obyczajami i sztuką kulinarną, a także wyjeżdżającym do Japonii w celach turystycznych, do pracy lub na studia.
Zestaw (książka + 2 płyty CD) obejmuje 11 lekcji i uczy blisko 1500 słów
i zwrotów niezbędnych w trakcie, m.in. przedstawiania się, pytania o drogę, podróżowania, rezerwacji miejsca w hotelu, zakupów, kontaktów handlowych.
Na dwóch płytach CD zamieszczono nagrania w wykonaniu profesjonalnych lektorów – rodowitych Japończyków i Polaka – łącznie aż 144 minut.
W książce (128 stron) znajduje się pełny zapis wszystkich nagrań alfabetem łacińskim, znakami kanji i furiganą. Dodatkowo w celu utrwalenia słownictwa umieszczono zestawy ćwiczeń wraz z kluczem odpowiedzi. Podręcznik zawiera także podstawy gramatyki, sylabariusze (katakana i hiragana), wiadomości
o języku oraz informacje o kulturze Kraju Wschodzącego Słońca i rozmaite ciekawostki.

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $$$

 

Japoński Mów, pisz i czytaj
Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

-To wszechstronny i rozbudowany kurs autorstwa Ewy Krassowskiej-Mackiewicz, który uczy języka japońskiego oraz zapoznaje z kulturą i obyczajami panującymi w Kraju Kwitnącej Wiśni. Podręcznik skutecznie i przystępnie objaśnia zasady stosowania różnych struktur leksykalno-gramatycznych, zapoznaje z najważniejszymi słowami i zwrotami oraz podstawowym zasobem ideogramów, zachęca do aktywnej komunikacji i doskonalenia umiejętności prawidłowego mówienia, pisania i czytania po japońsku.

Zestaw (książka + płyta CD Audio) przeznaczony jest dla osób początkujących oraz tych, które już kiedyś rozpoczęły przygodę z językiem japońskim, a teraz chcą przypomnieć sobie wybrane zagadnienia i kontynuować naukę. Szczególnie polecany jest wszystkim poszukującym podręcznika, który nie tylko prezentuje gotowe poprawne konstrukcje, zdania czy dialogi, lecz przede wszystkim uczy zasad samodzielnego ich tworzenia i zastosowania w praktyce.

Japoński Mów, pisz i czytaj:
- wszechstronna nauka języka japońskiego
- 21 lekcji - przejrzyste objaśnienie gramatyki
- ponad 90 autentycznych i naturalnych dialogów
- podstawowy zasób znaków kanji i nauka ich pisania
- tabele japońskich czasowników oraz hiragany i katakany
- rozmaite ciekawostki i miniporadnik savoir-vivre'u
- japońsko-polski słowniczek
+ płyta CD Audio - ponad 60 minut nagrań

Podręcznik zbudowany jest z 21 lekcji. W każdej z nich znajdują się: przejrzyście wyjaśnione zasady gramatyczne, praktyczne dialogi w scenkach, słowniczek najważniejszych wyrazów wraz z tłumaczeniem na język polski oraz ćwiczenia związane z tematem danej lekcji. Ponadto w książce znajdziemy liczne ciekawostki dotyczące japońskiej kultury i języka, a także ok. 90 wybranych ideogramów kanji wraz z informacją o ich znaczeniu oraz sposobie pisania. Na końcu zamieszczono bardzo przydatne w praktyce zestawienie japońskich czasowników oraz tabele hiragany i katakany wraz z objaśnieniami.

Płyta CD Audio zawiera ponad 60 minut wysokiej jakości nagrań w wykonaniu profesjonalnych japońskich lektorów (dwie kobiety i dwóch mężczyzn w różnym wieku). Umożliwia ona osłuchanie się z prawidłową wymową i melodią języka japońskiego, a także zapoznaje z ponad 90 autentycznymi, naturalnymi dialogami, czytanymi szczególnie starannie i wyraźnie - z myślą o osobach początkujących.

 

Moja opinia: 5/5
Cena: $$$

 

Japoński w 1 miesiąc


1Kurs składa się z:
podręcznika (stron 144)
osobnej książeczki z krótkim zarysem gramatyki japońskiej oraz słowniczkiem polsko-japońskim (stron 64)
2 płyt CD i kasety audio (100 minut nagrania).

Osią fabularną podręcznika jest zakończona happy-endem kryminalna historia o przemycie narkotyków z udziałem japońskiej mafii (yakuzy).
Każda z 10 lekcji za składa się z dialogu, następnie omówione jest występujące w nim słownictwo, dalej komentarz gramatyczny z licznymi przykładami przetłumaczonymi na język polski (zasady gramatyki są odmienne od tego, co znamy z języków europejskich, np. użycie właściwych zaimków osobowych związane jest z pozycją miejscem w hierarchii społecznej osób rozmawiających ze sobą).
Osoby planujące wyjazd do Japonii na pewno docenią szczególnie przydatne podstawowe zwroty (przedstawianie się, pytanie o drogę, zwiedzanie, zakupy, zamawianie w restauracji itp.) – nagrane po japońsku i po polsku. Choć japońskie teksty zapisane są alfabetem łacińskim, omówione są także oryginalne systemy: katakana, kanji, hiragana i romaji. Po każdej lekcji znajduje się blok poświęcony ćwiczeniu prawidłowej wymowy japońskiej.
Liczne bardzo urozmaicone ćwiczenia pozwalają na sprawdzanie na bieżąco postępów w nauce. W podręczniku są też niezwykle cenne informacje o japońskiej kulturze, obyczajach, tradycji i współczesności. W książce są także tłumaczenia wszystkich dialogów oraz klucz do ćwiczeń.
Materiał dźwiękowy na 2 CD/kasecie obejmuje wszystkie dialogi, słówka i zwroty oraz ćwiczenia wymowy nagrane z udziałem Japończyków.


Moja opinia: 3/5
Cena: $$$

 

Mówimy po japońsku
Autor: Naoya Fujita

4Książka ta jest praktycznym podręcznikiem do samodzielnej nauki języka japońskiego, przeznaczonym zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy w przyszłości zamierzają pogłębić swoje wiadomości w zakresie języka japońskiego i potrzebują solidnych podstaw.
Praca składa się z trzech głównych części. W pierwszej autor prezentuje informacje o Japonii, jej mieszkańcach i kulturze. W drugiej przedstawia podstawowe wiadomości na temat gramatyki języka japońskiego. Część trzecia ma charakter praktyczny i jest czymś w rodzaju rozmówek na codzienne tematy, np. zawieranie znajomości, podróżowanie, załatwianie spraw w banku, rozmowa przez telefon, choroba. Przy ćwiczeniach wyjaśniono zasady japońskiej etykiety i podano rady, jak wtopić się w japońskie społeczeństwo.
Książka, choć napisana w całości w transkrypcji, co zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza opanowanie materiału, zawiera również krótkie wprowadzenie do pisma japońskiego i dwa słowniczki znakowe: polsko-japoński i japońsko-polski. W zestawie znajduje się płyta CD, z której pomocą można przećwiczyć przykłady zawarte w podręczniku.

 
Moja opinia: 4/5
Cena: $$$

 

Język japoński na co dzień

5Język japoński na co dzień to rozmówki i mini kurs językowy przeznaczony dla osób chcących poznać podstawy języka japońskiego.

Kurs obejmuje zasób pytań, odpowiedzi, słów i zwrotów umożliwiających porozumiewanie się w określonych sytuacjach związanych z koniecznością komunikowania się w języku japońskim. Może także służyć jako pomoc w nauce podstaw języka.

Kurs obejmuje również omówienie podstawowych zasad i reguł gramatycznych.
Kurs przeznaczony jest w zasadzie dla osób zaczynających naukę. Może on także być przydatny dla osób, które wcześniej zetknęły się już z językiem japońskim.

Materiał leksykalny oparty został na podstawowym słownictwie, podzielonym na grupy tematyczne, w ramach których zastosowano najniezbędniejsze słownictwo oraz najczęściej występujące struktury gramatyczne. Na dołączonej płycie CD znajdują się nagrania słówek, zwrotów i rozmówek w języku polskim i japońskim.

Moja opinia: 3/5
CENA: $$

 


Kurs w ESKK

8

 

Kurs ESKK jest unikatową pozycją na rynku. Uczestnicząc w nim, opanujesz język japoński w stopniu podstawowym. Dzięki specjalnym tablicom pokazującym, jak tworzyć znaki pisma japońskiego, bez problemu zdobędziesz umiejętność pisania w tym języku. Kończąc nasz kurs, wszyscy, którzy marzą o wyprawie do Japonii, chcą ją bliżej poznać, nawiązać współpracę biznesową z Japończykami lub studiować japonistykę, przybliżą się do realizacji swoich planów.

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $$$$$$$$$

 

 

Gramatyka

 

Język japoński dla początkujących
Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

1Podręcznik języka japońskiego dla początkujących jest napisany w przystępnej formie tak, aby każdy zainteresowany nauką tego języka mógł samodzielnie poznawać kolejne zagadnienia gramatyczne,próbować swoich sił w zaproponowanych ćwiczeniach oraz sprawdzać wyniki swoich prób w załączonych rozwiązaniach. Między wyjaśnieniami ściśle gramatycznymi autorka zamieściła wiele cennych uwag dotyczących współczesnych zwyczajów językowych Japończyków. Opanowanie materiału językowego z tego podręcznika gwarantuje podstawowe wyrażanie swoich myśli i uczuć po japońsku. Załączony słowniczek japońsko-polski pozwala także na konstruowanie jeszcze bogatszych wypowiedzi. Ten podręcznik pokazuje, że japoński język mówiony wcale nie jest trudny, zwłaszcza dla Polaków.

W pierwszych dziesięciu lekcjach japońskie zdania przykładowe sa pisane transkrypcją łacińską oraz w wersji japońskiej: hiraganą z zastosowaniem spacji pomiędzy wyrazami. W kolejnych dziesięciu lekcjach równolegle do wersji łacińskiej występuje zapis zdań hiraganą (już bez spacji pomiędzy wyrazami - czyli tak, jak zwyczajowo pisze się zdania japońskie) oraz dodatkowa wersja z użyciem znaków kanji. W ostatnich dziesięciu lekcjach zrezygnowano z zapisu fonetycznego hiraganą, zakładając, że zaawansowany czytelnik może już czytać zdania zapisane hiraganą i częściowo znakami kanji, których czytanie podaje dopisana nad ideogramami furigana - czyli pomniejszone znaki sylabariusza.

Moja opinia: 5/5
Cena: $$$

 

Przymiotniki i czasowniki japońskie jako kategorie leksykalne
Autor: Marcin Hołda

5W języku japońskim można zaobserwować charakterystyczną opozycję morfologiczno-semantyczną miedzy kategorią przymiotnikowości a kategorią czasownikowości, zachodzącą w obrębie jednolitej pod względem funkcjonalno-składniowym klasy predykatywnych części mowy. Opozycja ta przedstawia się tu zdecydowanie inaczej niż w polszczyźnie, gdzie przymiotniki są zaliczane, łącznie z rzeczownikami, do klasy leksemów nominalnych, niepełniących samodzielnie funkcji orzeczenia zdania i niepodlegających koniugacji.

Niniejsza książka jest pierwszą na gruncie polskim próbą opisu przymiotników i czasowników japońskich, uwzględniającą m.in. opozycję występujących w nich kategorii gramatycznych i ich wykładników, opozycję tematów fleksyjnych, a także paradygmatów koniugacyjnych, wynikającą ze zróżnicowania w zakresie łączliwości i kombinatoryki wykładników poszczególnych wartości kategorii gramatycznych. Prowadzona z typologicznego punktu widzenia analiza japońskiego materiału językowego poszerzona jest o przykłady z dialektów Ryūkyū, z japońszczyzny klasycznej, a także o odniesienia do innych języków wschodnioazjatyckich: koreańskiego, chińskiego i wietnamskiego.

Napisana przystępnym językiem książka Marcina Hołdy adresowana jest przede wszystkim do japonistów i językoznawców, ale może stanowić również cenne uzupełnienie biblioteki każdego czytelnika zainteresowanego zjawiskami zachodzącymi w językach spoza obszaru indoeuropejskiego.

Moja opinia: 4/5
Cena: $$

 

Gramatyka japońska podręcznik z ćwiczeniami t.1
Autor: Huszcza Romuald, Ikushima Maho, Majewski Jan

1

Przedstawiane tu Czytelnikom nowe wydanie podręcznika gramatyki japońskiej wraz z ćwiczeniami przeznaczone jest nie tylko dla studentów japonistyki, której program studiów z natury rzeczy musi uwzględniać rozbudowany kurs fonetyki, morfologii oraz składni japońskiej. Korzystać z niego będą mogli studenci pozostałych filologii wschodnioazjatyckich, a także wszyscy nieco głębiej zainteresowani nauką tego języka. Lektura podręcznika wymagać będzie od Czytelników pewnego minimum wiedzy filologicz-no-Iingwistycznej, gdyż z uwagi na odmienność strukturalną języka japońskiego od polszczyzny sposób prezentacji wielu zjawisk gramatycznych znacznie odbiega tu od polskiej tradycji gramatycznej i często wykracza poza najbardziej elementarny poziom wiedzy o języku.

 

Moja opinia: 3/5
Cena: $$$

 

Gramatyka japońska podręcznik z ćwiczeniami t.2
Autor: Huszcza Romuald, Majewski Jan, Ikushima Maho, Pietrow Jarosław

2Oddawany do rąk Czytelników drugi tom Gramatyki japońskiej powstał nie tylko jako praca własna autorów, ale także dzięki pomocy wielu osób, którym autorzy chcieliby podziękować. Są to opiniujący tom do druku prof. Mikołaj Melanowicz i prof. Jadwiga Linde-Usiekniewicz, a także nasi konsultanci, którzy zechcieli przeczytać tekst i skorygować jego różne niedoskonałości: dr Marcin Hołda, mgr Motoki Nomachi, mgr Kaihó Shinobu, mgr Yusuke Asai, mgr Hanna Zamyłko, pani Tóyoko Yokono oraz pani Kazue Sakamoto. Szczególne słowa podziękowania autorzy kierują do redaktorów Ewy Cebo i Jerzego Hrycyka z Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego za cierpliwą i ofiarną opiekę nad książką.W drugim tomie zachowujemy przyjęty obecnie dla wszystkich trzech tomów Gramatyki układ materiału: po części opisowo-teoretycznej zamieszczona jest część praktyczna w postaci wyboru ćwiczeń, do których klucz zostanie dołączony wraz z wydaniem tomu trzeciego. 

 

Moja opinia: 3/5
Cena: $$$

 

Praktyczny kurs gramatyki języka japońskiego

2

Zbiór praktycznych ćwiczeń gramatycznych na poziomie podstawowym przeznaczonym dla osób, których językiem ojczystym jest język polski. Celem tego opracowania jest sprawdzenie rozumienia gramatyki po opanowaniu konkretnego materiału oraz umożliwienie wykonania pisemnych ćwiczeń gramatycznych i funkcjonalnych. Biorąc pod uwagę brak tego typu opracowań w Polsce, przewidziano możliwość samodzielnej pracy z książką, zamieszczając tabelę znaków hiragana i katagana, wyjaśnienia gramatyczne do każdej lekcji oraz słowniczek wyrazów z polskimi odpowiednikami. Książka zawiera między innymi indeks słownictwa i form gramatycznych oraz tabele konfiguracyjne czasowników. Czytelnik ma możliwość wyboru za pomocą spisu treści lub indeksu form te konkretne hasła, które zamierza opanować za pomocą zawartych w książce ćwiczeń. Tłumaczenia występujące w opracowaniu odnoszą się głównie do kontekstu prezentowanych w ćwiczeniach zdań.

 

Moja opinia: 5/5
Cena: $$$

 

Nihongo wa kantan desu yo! - Kompletny kurs języka japońskiego
Autor: Monika Szyszka

kurs japonskiegoPodręcznik liczący 400 stron zawiera kompletny materiał wymagany na poziom 4 JLPT.
Zawiera:
- wprowadzenie ogólne o języku japońskim oraz piśmie
- naukę hiragany i katakany wraz z kolejnością stawiania kresek w znakach
- naukę pisania 100 znaków kanji wymaganych na poziom 4 JLPT
- objaśnienia gramatyczne po polsku oraz ćwiczenia
- dialogi po japońsku
- słówka tematyczne (m.in. rodzina, zakupy, moda, pogoda)
- tabele gramatyczne (m.in. klasyfikatory, listy przymiotników i czasowników, wzory odmian czasowników)
- słownik polsko-japońsko-polski ze słówkami, które zostały użyte w podręczniku

Moja opinia: 4/5
Cena: $$$$$

 

 

 

Słowniki

 

Słownik japońsko-polski

8

2873 hasła podane w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej oraz w standardowej formie pisma japońskiego, tj. za pomocą znaków chińskich "kanji" i alfabetu sylabicznego "kany" — w układzie według alfabetu łacińskiego. Podstawowe wyrażenia i zwroty, komentarze kulturoznawcze, zarys gramatyki języka japońskiego, mapka Japonii.

Słownik Fundacji Japońskiej — przeznaczony dla cudzoziemców — zawiera kanon słownictwa wybrany przez japońskie instytucje oświatowe i zalecany jako podstawa do nauki języka japońskiego.

 

 

Moja opinia: 4/5
Cena: $$$$


Słownik znaków Japońskich
Autor: Bogusław Nowak

11

 

1945 znaków uznanych przez japońskie Ministerstwo Edukacji za obowiązujące w powszechnym użyciu, objaśnienia ich znaczeń, zapis wymowy, trzy rodzaje indeksów. Słownik ten zawiera omówienie systemu pisma języka japońskiego, może więc pełnić w pewnym zakresie rolę podręcznika.

 

 

Moja opinia: 5/5
Cena: $$$

 

Minirozmówki japońskie

10

 

Rozmówki mają ułatwić porozumiewanie się w języku japońskim zarówno osobom znającym już trochę język japoński, jak i tym, które się go w ogóle nie uczyły. Zawierają podstawowy zasób pytań i odpowiedzi, słów i zwrotów, których używa się w typowych sytuacjach związanych z podróżą i pobytem za granicą.

 

 

Moja opinia: 3/5
Cena: $


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 13 październik 2009, 18:42